We-Straw

                        Brčka ze Slámy

Praha We-Straw brčka ze slámy, slámky, ekologické žitné stéblo

We-Straw brčka ze slámy jsou vyrobena z žitného stébla, které je 100% rozložitelné. Přejeme si zlepšit životní prostředí a dále neznečišťovat planetu zbytečnými plastovými brčky. Naše We-straw slámky jsou ekologické, organické, jednorázové, sterilizované, certifikované a kompostovatelné. Neobsahují lepek.

Délka brček je cca 21 cm. Z důvodu charakteru žita, které má kolínka, se delší brčka standardně vytvářet nedají. Tloušťka We-Straw slámek je mezi 3 – 4 mm podle toho, jak je příroda stvořila. Každé brčko je originálním přírodním kusem. I touto jejich krásou se snažíme inspirovat a ukázat, že strojově vyráběná plastová brčka už v našich nápojích nemají co dělat. Každý Váš drink bude od teď jedinečným a neopakovatelným požitkem!

We-Straw vydrží v horkém i ledovém nápoji a nijak nemění chuť. Další výhodou je, že se nerozmočí ani po několika hodinách.

Věříme, že ekologický dopad plastů se dá zmírnit a přitom u toho stále vypadat stylově.

Je super, že jen takto malou změnou, jako je výměna plastu za slámu, zvládneme udělat velký krok pro zlepšení našeho životního prostředí. Vy to zvládnete s námi. Řekněte ne plastovým brčkům, chceme slámky.

Chceme We-straw brčka! Dávají smysl!

Naše společnost finančně podporuje již od založení skvělý projekt Hanky Svobodové "Chráníme mořské želvy z.s". Na výroční zprávu se můžete podívat zde.

#Slámajesnáma

Porovnání brček, ekologické brčko

Příběh a podrobnosti k výrobě

 

V září 2018, co jsem dostal nápad rozšířit slámky do podniků a do domácností, jsem zajistil výrobu na vesnici na Vysočině, kde mi skvělí lidé (www.slameneozdoby.cz) zpracovávali slámu a vytvářeli slámky. Jsem jim velice vděčný, že to se mnou celé začali!

Postup výroby je následující:

Ruční sklizení žita - odstranit plevel - naskladnit - nosit ven a sušit - ustříhat klasy - nastříhat otýpky slámy - selekce na silnější stébla - odsříhat kolínka - odstranit listy - namočit - nastříhat délku - převařit - prohnat sušičkou - napočítat - zkontorlovat kvalitu - zabalit a poslat.

Díky těmto zdlouhavým procesům se cena vyšplhala na 4,30 Kč/ks při jakémkoliv odběru. Tedy za jednu krabici se 400 ks slámkami do podniku se zaplatilo 1.720 Kč. S touto cenou jsem se snažil fungovat přes 5 měsíců. Cítil jsem, že zákazníci slámky chtějí, ale cenu je schopno akceptovat absolutní minimum z nich: "Jsou krásné, ale pro nás drahé" apod. Dále jsem se dostal na hranu s naskladněným žitem, kterého je málo a měl jsem ho nedostatek pro své zákazníky, kterým jsem slíbil, že to pro ně budu mít.

Dalším problémem a vlastně největším bylo zjištění, že je v ČR nedostatek vhodného žita. Nemluvě o tom, že kupodivu teď frčí řepka.. Moderní hospodářství si klade za cíl minimalizovat délku stébla a maximalizovat velikost klasu a zrn. Zasít proto nové žito a začít celou produkci v ČR se stalo mnohem složitější než na začátku vypadalo.

Dostal jsem se na rozcestí, co budu dál dělat, měl jsem dvě možnosti. Buďto to rovnou zabalit, a nebo tento nápad, který mi dává obrovský smysl, zkusit dále rozvinout a umožnit všem lidem v celé Evropě, aby si slámky mohli pořídit místo plastových brček.

Tato fakta mě vedla ke hledání zpracování v zahraničí. Během 3 měsíců jsem otestoval všechny možné kvality žita z celého světa, odebral nesčetně vzorků od potenciálních dodavatelů a vybral si toho nejlepšího. Místo pěstování a produkce se nyní nachází v Číně. V současné době jsme schopni vytvářet statisíce žitných slámek z druhotného odpadu, určenému k likvidaci. Žito se tak nemusí pálit a využije se jako brčko. Díky profesionálním procesům a speciálnímu čištění máme všechny certifikáty pro kontakt s potravinami.

Společně si přejeme pokořit plastová brčka a budeme rádi, když u toho budete s námi.

Rádi bychom s Vámi rovněž sdíleli naší snahu optimalizovat přepravu slámek. Od Října 2019 jsou We-Straw slámky přepravovány výhradně po železnici. Je to v současnosti nejlepší řešení.

Tím ale příběh zdaleka nekončí!

Jelikož je naším cílem lokální výroba, tak jako tomu bylo u zrodu nápadu, pracujeme na hledání vhodného pole, skladů a technologii zpracování.

Představa, že zvládneme udělat změnu během týdne, je nereálná. Žito roste celý rok a žně, při kterých se dají stébla využít, trvají pár dní v roce. O to větší máme motivaci to celé zvládnout a vytvořit ten nejudržitelnější produkt k nasávání nápojů, co existuje.

Tím, že nás nyní podporujete, pomáháte naší myšlence, aby se stala realitou a my měli českou slámku, která bude fungovat jako skvělá náhrada za plastová brčka.

Děkujeme za důvěru, společně to zvládneme!

Sláma je s náma!

David

PS: pokud znáte někoho, kdo má žitné pole a chtěl by se k nám připojit, budeme se těšit na zprávu.

Certifikováno

Brčka ze Slámy od We-Straw jsou certifikována a jsou vhodná pro styk s potravinami

Kompostovatelné

Brčka jsou opravdu pouze slámou, takže je můžete s čistým svědomím hodit do Vašeho kompostu

Splňujeme 2021

Naše slámky splňují nařízení EU, které zakazuje používání jednorázových plastů

Kavárny, restaurace a bary

Díky své hygienické nezávadnosti a přírodnímu složení můžou všechny podniky přejít z plastu na slámky

Ekologické

Stébla ze slámy jsou sekundárním odpadem při sklízení klasů, nic nevyrábíme, jen zpracováváme

Neobsahuje lepek

Na naše We-Straw slámky máme certifikáty, u kterých vyšly výsledky lepku pod mez stanovitelnosti, tedy, že jsou bez lepku!

Nerozmočí se

I po hodinách pití drinku budou mít brčka stále svůj tvar a nezáleží ani na jeho teplotě

Žádný plast

Snažíme se minimalizovat odpad u našich balení, žádné plasty v nich proto nenajdete

Podporujeme

Finančně podporujeme program Hanky Svobodové - Chráníme mořské želvy z.s.
Praha We-Straw brčka ze slámy, slámky, ekologické žitné stéblo

FAQ - Často kladené otázky

Vše co byste rádi věděli.

Dají se brčka využít víckrát?

We-Straw slámky jsou primárně k jednorázovému použití, hlavně pro kavárny, restaurace a bary. Nicméně pro Vás, co si koupíte brčka domů, určitě se dají slámky využít vícekrát. Pokud je nerozkoušete vydrží i mytí v myčce na nádobí.

Máte kamennou prodejnu?

ANO. Brčka seženete v podniku ZMRZLINÁRNA BRANÍK na Praze 4. K dostání jsou 50ks balení. Pokud chcete velké balení po 500ks, napište nám na email 🙂

Po kolika kusech máte balení?

Brčka máme standardně v krabicích po 50 ks a 500 ks. První balení je určeno zejména pro domácí použití, oslavy, firemní párty, svatby apod. Větší balení jsou pak ideální pro velkoodběratele, jako jsou kavárny, restaurace, bary, festivaly či meganásosky

Jsem meganásoska a stydím se.

Milý sosale, nemáš se za co stydět, absolutně ti rozumíme a chápeme, že máš rád ten příjemný tlak na plicích, když se do tebe hrnou osvěžující doušky lahodné tekutiny. Od naší sosací komory máš požehnání!

Napraskla mi slámka, co mám dělat?

V tomto zapeklitém případě doporučujeme návštěvu nejbližšího ornitologa. Nebo máme taky jiné řešení! Bohatě stačí slámku vyjmout z nápoje, olíznout a vrátit zpět druhou stranou. V tu ránu máte neponičenou stranu v puse a můžete směle pokračovat v sosání.

Kterou stranou slámky pít?

Může se to zdát jako banalita, nicméně žitná sláma je přírodním produktem a má různé šířky stěny (3-7mm). Doporučujeme vybrat tu hezčí a pevnější a tou směle nasávat jako čmelák z květu.

Ucítím rozdíl mezi plastem a slámkou?

Chování We-straw slámky je překvapivě naprosto shodné s plastovým brčkem. Rozdíl v chuti není žádný. Dvakrát sterilovaná sláma nikterak neovlivňuje chuť nápoje. Průměr slámky může být o maličko menší, takže nebudete mít pusu plnou ledového drinku za 0,14 s ale 0,21 s. *(Testováno odbornými meganásoskami)

Obsahují lepek?

Ne. Viz certifikát ke stažení výše.

Chci slámky v zahraničí.

Budeme velmi šťastni pokud nám napíšete a domluvíme se na mezistátní spolupráci. Nyní dodáváme také do několika kaváren mimo ČR a SR.